Diskusie

Na tejto stránke sa nachádzajú reakcie návštevníkov na informácie zverejnené na landing page.

4 komentáre

 1. Kámo som rád že si sa do toho zahryzol nadchol a začal na projekte pracovať. Teraz som si čítal ten web, odosobnil som sa od našich vzťahov zamyslel sa ako cudzí človek a jediná myšlienka pri celom čítaní mi stále vrtala hlavou : Prečo by toto mal niekto chcieť? Keď to má niekto podporiť musí začať od seba. Je niekto pripravený a ochotný vzdať sa svojho súkromia? A prečo? Aby nahliadol do súkromia inému? Aby svet bol raz dokonalý? To je príliš vysoká cena pre jednotlivca!

  1. spolocnost momentalne nema problem, ze nieco nevie vyrobit alebo nieco vymysliet. Problemom nie je, ze je nedostatok zdrojov, ale to, ze sa zle distribuuju. To sa da zmenit transparentnostou. Chapem ze ta myslienka je z dnesneho pohladu trochu divna, ale ak sa postupne odkryju vsetci, nikomu to uz divne pripadat nebude. Prinesie to take zlepsenie do zivota kazdeho jedneho cloveka, ze to daleko stoji za prehltnutie tej z dnesneho pohladu horkej pilulky.
   Ono hlavne ide o to urobit osvetu tej myslienke. Do mojich penazi ostatnych nic, je mindset ktory obrovsky brzdi spolocnost.
   Ak bude vsetko priehladne ako na podnose, okamzite vystupia napovrch do neba kriciace nespravodlivosti. Dnes som zrovna cital, ze 26 najbohatsich ludi ma majetok ako najchudobnejsich 50% planety. Viditelne peniaze su svetom, kde sa miliardar dobrovolne vzda svojej 20. miliardy a pomoze ju presunut tym najchudobnejsim, pretoze vie, ze svet bez takychto kriklavych rozporov je ovela lepsi aj pre neho sameho.
   Toto co je tu dnes je jednoducho divoky zapad. Takto to nemoze dalej pokracovat. Ako ludstvo technologicky postupne rastie, pride bod, kedy bude mozne napriklad vyvinut s minimalnymi nakladmi virus, ktory vyhubi celu planetu. Ak sa nieco nezmeni, je len otazkou casu kedy sa to stane. Potrebujeme spolocnost, v ktorej si kazdy moze na vlastne oci preverit ako sa veci skutocne maju. A to sa da iba zavedenim transparentnosti penazi. Ked bude kazdy vidiet a zaroven moct prispiet k tomu aby bol svet ferovy voci kazdemu jednemu jednotlivcovi, tuzba vykynozit ludstvo napriklad kvoli nejakej osobnej tragedii, ktora vyplynula z hamiznosti ludi jednoducho zmizne.
   Najlepsie to ilustruje veta, ktora ma k tomu celemu inspirovala: “V skutocne osvietenej spolocnosti nechce nikto nic na ukor ineho.”

 2. teoreticky je to zaujímavé. Ale prakticky, podľa mňa v súčasnosti nemožné. To by potrebovalo tak vysoko inteligentnú spoločnosť, aká sa asi nikdy nenarodí. Presne vidím prekážku v obyčajných ľudských vlastnostiach, ako je závisť, nenávisť, zvedavosť, nedôverčivosť. Mať možnosť kontrolovať tých druhých by sa mnohým ľuďom pozdávalo, ale ak by išlo o konkrétneho jednotlivca napr. o mňa, neviem, či by som chcela aby mi každý videl až do peňaženky.Aj keď nepatrím k žiadnym zbohatlíkom, všetko čo mám, som si nadobudla poctivo, necítim potrebu to zverejňovať. Možno by som bola terčom výsmechu, že som neschopná nadobudnúť viac. Na druhej strane si myslím, že by ma nebavilo vŕtať sa v tom, koľko má ten, či onen sused, kamarát, kolega.A takí ľudia ako napr. Kočner, Majský a iní podvodníci by zase hľadali cestičky, ako s celým systémom vybabrať. 

  1. Nová spoločnosť sa už rodí. Herec Jaroslav Dušek sa nedávno stal starým otcom. Svojho novo narodeného vnuka popisoval v nejakom videu, ako nový model človeka. Prvé dieťa čo zažil, že keď potrebuje urobiť potrebu začne byť viditeľne nervózne a mama ho iba posadí na nočník a nemusí šaškovať s plienkami.

   závisť, nenávisť, zvedavosť, nedôverčivosť
   Závisť vzniká vtedy, ak máme pocit, že niekto iný mal viac šťastia alebo schopností pri dosahovaní nejakého cieľa. Cítime sa relatívne pri porovnávaní druhého so sebou ponížení. Myslím si, že ľudstvo je krátko pred dobou, keď materiálne statky viac nebudú robiť na tomto poli neplechu, pretože statkov bude dosť pre všetkých aj bez nutnosti si ich zaslúžiť nejakou schopnosťou. Závisť by sa transparentnosťou postupne eliminovala, pretože postupne ako by sa systém šíril, ľudia by začali tlačiť na to, aby práve Tí, ktorí sú veľkým prínosom pre spoločnosť mali aj tomu zodpovedajúce zdroje. Postupne by sa stalo normou, že ten, kto je bohatý je aj veľkým prínosom pre spoločnosť a túto pozíciu si musel poctivo oddrieť zlepšovním života iných ľudí.
   Keď sú peniaze neviditeľné, umožňuje to narušiť priamu úmeru medzi užitočnosťou človeka a jeho majetkom.

   Nenávisť. Podložená nenávisť vzniká nejakou nespravodlivosťou, ktorá sa nám udiala a niekto iný z nej profitoval. Viditeľnosť peňazí by takéto javy eliminovala. Ak by bolo vidno všetky finančné a majetkové toky, každá nespravodlivosť by bola nepriestrelne vo financiách zapísaná a čitateľná inými. Potom by už bolo na verejnosti ako celku, aby s takýmito podkladmi dobre naložila a zabezpečila nápravu.
   Zvedavosť považujem z väčšej miere skôr za pozitívnu ako negatívnu vlastnosť. Prípadné otravovanie a narúšanie súkromia sa dá riešiť rôznymi mechanizmami, ktoré transparentnosť na určitých stupňoch eliminujú. Na pozadí však musí existovať systém, kde bude evidovaná každá transakcia.
   Aby každý jeden človek pamätal na to, že tým že urobil niečo nekalé, je to naveky kdesi zapísané a je len otázkou času kým sa na to príde.

   Nedôverčivosť – s touto vlastnostnosťou by viditeľné peniaze zatočili priam ukážkovo. Z tokov peňazí by bolo jasné, kto je ako s kým prepojený a aké sú jeho skutočné motívy.
   Súkromie človeka milión by určite minimálne zo začiatku fungovania systému bolo do veľkej miery zachované. Obyčajný človek by mohol regulovať, komu náhľad do svojej peňaženky umožní a komu nie. Sudcovia, verejní funkcionári a politici, by už mohli mať povinnosť nechať sa určitými autoritami
   auditovať.
   Myslím si, že problém akéhosi zahanbenia z nedostatku svojich schopností by nehrozil. Ak by sa systém zaviedol plošne, podobných ľudí by v ňom boli milióny.
   Áno, určite by ľudia typu Kočner hľadali únikové cestičky, ale čím by bol systém zabehnutejší, tým by bol priestor na takéto bokovky menší. Postupne by sa tlak na transparentné a férové konanie znásoboval. Proces by mal podobnú genézu ako napríklad problém s evidovaním tržieb na Slovensku.
   Najskôr tržby poctivo nevykazoval takmer nik, potom sa zaviedli registračné pokladnice a priestor na únik bol menší. Napokon prišla ekasa a ukázalo sa, že tržby kamufluje polovica obchodníkov. Viac to ale nebude možné vďaka internetovému systému evidovania tržieb.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *