Diskusie

Na tejto stránke sa nachádzajú reakcie návštevníkov na informácie zverejnené na landing page.

Visits: 2362

45 komentárov

 1. Kámo som rád že si sa do toho zahryzol nadchol a začal na projekte pracovať. Teraz som si čítal ten web, odosobnil som sa od našich vzťahov zamyslel sa ako cudzí človek a jediná myšlienka pri celom čítaní mi stále vrtala hlavou : Prečo by toto mal niekto chcieť? Keď to má niekto podporiť musí začať od seba. Je niekto pripravený a ochotný vzdať sa svojho súkromia? A prečo? Aby nahliadol do súkromia inému? Aby svet bol raz dokonalý? To je príliš vysoká cena pre jednotlivca!

  1. spolocnost momentalne nema problem, ze nieco nevie vyrobit alebo nieco vymysliet. Problemom nie je, ze je nedostatok zdrojov, ale to, ze sa zle distribuuju. To sa da zmenit transparentnostou. Chapem ze ta myslienka je z dnesneho pohladu trochu divna, ale ak sa postupne odkryju vsetci, nikomu to uz divne pripadat nebude. Prinesie to take zlepsenie do zivota kazdeho jedneho cloveka, ze to daleko stoji za prehltnutie tej z dnesneho pohladu horkej pilulky.
   Ono hlavne ide o to urobit osvetu tej myslienke. Do mojich penazi ostatnych nic, je mindset ktory obrovsky brzdi spolocnost.
   Ak bude vsetko priehladne ako na podnose, okamzite vystupia napovrch do neba kriciace nespravodlivosti. Dnes som zrovna cital, ze 26 najbohatsich ludi ma majetok ako najchudobnejsich 50% planety. Viditelne peniaze su svetom, kde sa miliardar dobrovolne vzda svojej 20. miliardy a pomoze ju presunut tym najchudobnejsim, pretoze vie, ze svet bez takychto kriklavych rozporov je ovela lepsi aj pre neho sameho.
   Toto co je tu dnes je jednoducho divoky zapad. Takto to nemoze dalej pokracovat. Ako ludstvo technologicky postupne rastie, pride bod, kedy bude mozne napriklad vyvinut s minimalnymi nakladmi virus, ktory vyhubi celu planetu. Ak sa nieco nezmeni, je len otazkou casu kedy sa to stane. Potrebujeme spolocnost, v ktorej si kazdy moze na vlastne oci preverit ako sa veci skutocne maju. A to sa da iba zavedenim transparentnosti penazi. Ked bude kazdy vidiet a zaroven moct prispiet k tomu aby bol svet ferovy voci kazdemu jednemu jednotlivcovi, tuzba vykynozit ludstvo napriklad kvoli nejakej osobnej tragedii, ktora vyplynula z hamiznosti ludi jednoducho zmizne.
   Najlepsie to ilustruje veta, ktora ma k tomu celemu inspirovala: “V skutocne osvietenej spolocnosti nechce nikto nic na ukor ineho.”

  2. Tak, ako keď sa raz rastúca firma dostane do stavu, že je príliš veľká na to, aby mohla fungovať na procesoch, ktoré ju dostali tam kde je, pretože proste kvôli rastúcemu objemu vecí, ktoré musí robiť už nie je možné robiť veci na kolene – lebo je to z viacerých hľadísk neúnosné – napríklad je potrebné zaviesť informačný systém pre správu vzťahov so zákazníkmi atď. Tak tak sa i ľudská spoločnosť dostala do štádia, kedy štandardné postupy ktoré tu boli doteraz nestačia. Viditeľné peniaze riešia toľko problémov a takým spôsobom, že sa zrodí nová spoločnosť. Viditeľné peniaze sú spôsob, ktorý umožní časom bezproblémové spolužitie 8mld ľudí, ktoré by inak nebolo možné. Je to riešenie problémov, ktoré sa začali kopiť z princípov ktorými sa riadi spoločnosť teraz a zo škály do ktorej ľudstvo narástlo. Na pochopenie hĺbky problému je potrebné si zobrať trochu odstup a uvidieť problémy z väčšej diaľky ako len z konštatovania – je to pekná blbosť, nechcem aby mi niekto nazeral do peňaženky.

 2. teoreticky je to zaujímavé. Ale prakticky, podľa mňa v súčasnosti nemožné. To by potrebovalo tak vysoko inteligentnú spoločnosť, aká sa asi nikdy nenarodí. Presne vidím prekážku v obyčajných ľudských vlastnostiach, ako je závisť, nenávisť, zvedavosť, nedôverčivosť. Mať možnosť kontrolovať tých druhých by sa mnohým ľuďom pozdávalo, ale ak by išlo o konkrétneho jednotlivca napr. o mňa, neviem, či by som chcela aby mi každý videl až do peňaženky.Aj keď nepatrím k žiadnym zbohatlíkom, všetko čo mám, som si nadobudla poctivo, necítim potrebu to zverejňovať. Možno by som bola terčom výsmechu, že som neschopná nadobudnúť viac. Na druhej strane si myslím, že by ma nebavilo vŕtať sa v tom, koľko má ten, či onen sused, kamarát, kolega.A takí ľudia ako napr. Kočner, Majský a iní podvodníci by zase hľadali cestičky, ako s celým systémom vybabrať. 

  1. Nová spoločnosť sa už rodí. Herec Jaroslav Dušek sa nedávno stal starým otcom. Svojho novo narodeného vnuka popisoval v nejakom videu, ako nový model človeka. Prvé dieťa čo zažil, že keď potrebuje urobiť potrebu začne byť viditeľne nervózne a mama ho iba posadí na nočník a nemusí šaškovať s plienkami.

   závisť, nenávisť, zvedavosť, nedôverčivosť
   Závisť vzniká vtedy, ak máme pocit, že niekto iný mal viac šťastia alebo schopností pri dosahovaní nejakého cieľa. Cítime sa relatívne pri porovnávaní druhého so sebou ponížení. Myslím si, že ľudstvo je krátko pred dobou, keď materiálne statky viac nebudú robiť na tomto poli neplechu, pretože statkov bude dosť pre všetkých aj bez nutnosti si ich zaslúžiť nejakou schopnosťou. Závisť by sa transparentnosťou postupne eliminovala, pretože postupne ako by sa systém šíril, ľudia by začali tlačiť na to, aby práve Tí, ktorí sú veľkým prínosom pre spoločnosť mali aj tomu zodpovedajúce zdroje. Postupne by sa stalo normou, že ten, kto je bohatý je aj veľkým prínosom pre spoločnosť a túto pozíciu si musel poctivo oddrieť zlepšovním života iných ľudí.
   Keď sú peniaze neviditeľné, umožňuje to narušiť priamu úmeru medzi užitočnosťou človeka a jeho majetkom.

   Nenávisť. Podložená nenávisť vzniká nejakou nespravodlivosťou, ktorá sa nám udiala a niekto iný z nej profitoval. Viditeľnosť peňazí by takéto javy eliminovala. Ak by bolo vidno všetky finančné a majetkové toky, každá nespravodlivosť by bola nepriestrelne vo financiách zapísaná a čitateľná inými. Potom by už bolo na verejnosti ako celku, aby s takýmito podkladmi dobre naložila a zabezpečila nápravu.
   Zvedavosť považujem z väčšej miere skôr za pozitívnu ako negatívnu vlastnosť. Prípadné otravovanie a narúšanie súkromia sa dá riešiť rôznymi mechanizmami, ktoré transparentnosť na určitých stupňoch eliminujú. Na pozadí však musí existovať systém, kde bude evidovaná každá transakcia.
   Aby každý jeden človek pamätal na to, že tým že urobil niečo nekalé, je to naveky kdesi zapísané a je len otázkou času kým sa na to príde.

   Nedôverčivosť – s touto vlastnostnosťou by viditeľné peniaze zatočili priam ukážkovo. Z tokov peňazí by bolo jasné, kto je ako s kým prepojený a aké sú jeho skutočné motívy.
   Súkromie človeka milión by určite minimálne zo začiatku fungovania systému bolo do veľkej miery zachované. Obyčajný človek by mohol regulovať, komu náhľad do svojej peňaženky umožní a komu nie. Sudcovia, verejní funkcionári a politici, by už mohli mať povinnosť nechať sa určitými autoritami
   auditovať.
   Myslím si, že problém akéhosi zahanbenia z nedostatku svojich schopností by nehrozil. Ak by sa systém zaviedol plošne, podobných ľudí by v ňom boli milióny.
   Áno, určite by ľudia typu Kočner hľadali únikové cestičky, ale čím by bol systém zabehnutejší, tým by bol priestor na takéto bokovky menší. Postupne by sa tlak na transparentné a férové konanie znásoboval. Proces by mal podobnú genézu ako napríklad problém s evidovaním tržieb na Slovensku.
   Najskôr tržby poctivo nevykazoval takmer nik, potom sa zaviedli registračné pokladnice a priestor na únik bol menší. Napokon prišla ekasa a ukázalo sa, že tržby kamufluje polovica obchodníkov. Viac to ale nebude možné vďaka internetovému systému evidovania tržieb.

  1. Pekla v čom? Že každý bude mať prehľad o svojom okolí a bude sa môcť na vlastné oči presvedčiť, že systém sa k nemu aj k ostatným chová férovo? Súčasný stav je podľa mňa takým predpeklím. Politici rozprávajú populistické hlúposti úplne bez rozmyslu. Ľudia sú schopní uveriť, že lietadlo ktoré ktosi zostrelil nad Ukrajinou je súčasť západnej mocenskej hry, hoci vyšetrovanie vraví opak. Niečo ako viditeľné peniaze je hlboko potrebné – pretože spoločnosť potrebuje nespochybniteľný zdroj pravdy na ktorý sa kedykoľvek môže ktokoľvek obrátiť. Stransparentnenie peňazí je skvelým spôsobom ako niečo také dosiahnuť. Kto hovorí niečo čo nie je v súlade s jeho finančnými tokmi jednoducho klame. Koniec diktátorom, populistom a hlupákom. Ukáž mi svoje finančné toky a ja Ti poviem kto si.

   Poviem Ti kto si bolo myslené v zmysle rozlišovania – či niekto kto sa chová férovo alebo niekto, kto sa snaží so systémom vypiecť.

   1. Takto budete vydaní na milost a nemilost státu. Bude vás moct efektivně okrást o úspory, zdanit cokoli si vzpomene, protože nebude možnost, jak být alespoň částečně mimo systém. Představa, že demokracie bude nějaká jiná, když budou vidět peníze? To lidé nějak přes noc zmoudří a politici přestanou dělat destruktivní rozhodnutí? K čemu mi bude vědět kdo má jaký majetek, když se většina rozhodne např zdanit extra nějakou skupinu do které já patřím a nesouhlasím s tím? Z pohledu občana je mi celkem jedno, jestli mě okrade stát řízený diktátorem nebo stát řízený parlamentní většinou.Co odpor vůči tyranii, když bude každá vaše platba pro režim viditelná? Konec odporu, konec svobody, totální dohled nad každým, Orwellův svět.
    Pokud vám chybí nezpochybnitelný zdroj pravdy, poptejte se v kostele nebo podobném místě. Tam to rádi poskytnou.

    1. Ak budú peniaze transparentné a ľudia budú vidieť politikom na prsty, väčšina jednoducho nedovolí aby sa robili veci ktoré by neboli dobre odôvodnené a nemali reálny ekonomický základ v nejakej urgentnej potrebe. Štát by jednoducho nemohol len tak zdaniť napríklad nejakú komoditu, bez toho aby mal na to pádny dôvod ktorý by obstál. Ja si práveže myslím že ľudia zmúdrejú keď im dáte dostatok informácií podložených finančnými tokmi. A aj politici. Ľudstvo má dnes vďaka technológii na to, aby sme si tu žili ako v raji. Stačí to trochu lepšie zorganizovať.
     Ten nespochybniteľný zdroj pravdy nie je mýtus. Skutočne si myslím že sa to dá dosiahnuť. Dokonca je to možno nevyhnutná podmienka ďaľšieho rozvoja. Za pár desaťročí budú ľudia žiť večne. Ako by ste chceli za súčasného stavu napríklad niekomu zakázať, počuj ty už ale nemôžeš mať dieťa, lebo planéta by to nedala. Ľudstvo sa pri čelení takýmto výzvam bude musieť vedieť bez problémov zjednotiť a chovať sa ako jeden. To bez nespochybniteĺného zdroja pravdy nepôjde

     1. A jak to nedovolí? Jaké nástroje k tomu lid má? Volby?
      Hlava státu si viditelně navyšuje rozpočet hradu o stamiliony, které viditlně nepotřebuje, všichni to vidí a dělá s tím někdo něco? Buď nemůže a nebo nehce.
      Když trasparentně uvidíš politiky jak si hrabou, tak co uděláš? Hodíš příště hlas někomu jinému. Pokud ten nový bude zvolen, tak si pak bude hrabat taky a nic se nezmění.
      Jak někdo slavný řekl: Kdyby volby měly smysl, tak nám je zakážou.
      Buď ten, kdo vládne bude slušný a pak se tyhle věci dít nebudou nebo to bude jak to je a prostý lid s tím těžko něco udělá.

     2. Vzniknú možno nové nástroje kolektívneho rozhodovania. Keď budú mať ľudia zdroj pravdy o ktorý sa budú môcť oprieť, môže to byť základom pre úplne nový spôsob politiky. Viem si predstaviť nejaký reputačný systém, v ktorom o územnom pláne mesta rozhoduje iba neskorumpovaný architekt, ktorý by o svoje právomoci okamžite prišiel pri prvom probléme. Základ je mať podkladové informácie o tom čo sa v spoločnosti deje – teda viditeľné peniaze.

 3. Ako sa bude systém brániť vydieraniu (aj legálnemu zo strany štátu). Mafiánske skupiny budú vedieť koho a koľko vydierať, samotný štát(pri jeho plytvaní) dodatočmými daňami, lebo bude mať perfektný prehľad a zákony nastaví… Veď vieme… Inak dobrý článok, ale zatiaľ (z podstaty človeka neverím, že sa to niekedy realizuje, povahu máme v génoch) utopistický…

  1. Lenže ten perfektný prehľad budú mať všetci, nielen štát. A aj o štáte. To bude vyvíjať tlak na to, aby sa aj štát choval zodpovedne a férovo.
   Pri takýchto diskusiách treba asi rozlišovať dve veci. Jedna je stav kedy je už systém zavedený a používa ho každý. Vtedy by sa pozitívne efekty prejavili najviac. Je ale nereálne predpokladať že niečo také sa stane v blízkej budúcnosti. Najskôr sa ľudia budú musieť rukolapne presvedčiť, že niečo také je naozaj dobré. A druhá je stav, kedy časť spoločnosti beží na viditeľných peniazoch a časť nie. Myslím si že sa dá docieliť – aj keď by to bol asi malý marketingový zázrak zorganizovanie nejakej pilotnej skupiny ľudí, ktorí by postupne začali v malom systém používať a overovať predpokladané pozitívne efekty. Toto čo tu máme teraz je hlboko pod možnosťami ľudstva. Je dokonca možné, že niečo ako viditeľné peniaze sa stane nevyhnutnou podmienkou koexistencie 8mld ľudí na planéte tak, aby sa navzájom nepožrali. Kapitalizmus tlačí na technologický rozvoj až do tej miery, že to môže byť prudko nebezpečné. Podľa mňa je zmena jednoznačne potrebná.

   1. Jak to zajistí férové chování státu? Dejme tomu, že to odstraní korupci a osobní prospěch z rozhodování zodpovědných osob.
    A když si 60% většina odhlasuje, že zdaní nebo třeba zotročí zbylou 40% menšinu, tak tomu tyto peníze zabrání přesně jak? Vždycky, když se lidem vnutily namísto peněz nějaké táborové poukázky, lidi začali používat jinou měnu nebo komoditu jako skutečné peníze. Dolary v Zimbabwe, cigára ve vězení. Jakmile by vaše peníze vznikly, jistě se najde nějaká normální alternativa do doby než se systém zhroutí.

    1. Keď si 60% väčšina odhlasuje, že zotročí zvyšných 40%, tak sme s prepáčením v prdeli. Ja spolieham na to, že priemerný človek je v podstate dobrý. Ak bude mať oporu vo faktoch – čo mu poskytnú viditeľné peniaze, tak sa bude chovať rozumne. Áno, zo začiatku bude asi milión spôsobov ako s tým vybabrať. Ale postupne sa budú možnosti ako urobiť niečo nelegitímne budú zmenšovať. Ja si myslím že ľudstvo má dnes na to, aby sme sa všetci mali dôstojne dobre a pritom nemuseli vymýšlať somariny. Len niekto sa musí postaviť a povedať – ľudia odteraz neblbneme. A zrazu zistíme že sa máme všetci oveľa lepšie. Viditeľné peniaze sú o tom, že poskytnú výchovný moment – zlé veci sa nerobia pretože 1) budú odhalené vďaka zápisu v zdroji pravdy 2) neoplatia sa – Pellegriny zobral úplatok 150 tisíc eur? Z majetku mu odčítame 165. Ak bude všetko v jednom systéme, neskryje ani euro. Stačil by jeden takýto výkon spravodlivosti a bolo by po politickej korupcii.

     1. Ale v té prdeli jsme právě díky systému, kdy všichni rozhodují o všech ostatních, tedy lze pouhým zvedáním ruky legálně ukrást peníze jiným. Co se na tom transparentností změní? Zaměstnanci budou chtít více dovolené, důchodci víc důchodů, sportovci víc dotací, zaměstnavatelé nižší firemní daně a jen počty a populismus rozhodují, kdo co urve, jelikož v našem systému lze urvat z cizího. A nezkorumpovaní transparentní politici to dotáhnou do legislativní podoby. A ti na jejichž úkor to bude a budou zrovna v menšině nebudou mít žádnou cestu z toho pekla uniknout. Už žádné ostrůvky pozitivní deviace, jen všeprostupující totalita a dohled nad nejposlednějším občanem. Děkuju pěkně, raději budu dál podporovat šedou ekonomiku a před státem schovám vše, co schovat jde. Nikomu jsem to neukradl, abych se o to musel dělit s fízly, politiky, ůředníky a totalitářskými snílky.

     2. To, že musíme žiť spolu na jednej planéte všetci asi nezmeníme. Nejaký poriadok byť musí, s tým sa nedá nič robiť. Máte pravdu v tom, že život po zavedení viditeľných peňazí bude istou formou totality. Ale to môže byť i žiadúce, ak to bude totalita spravodlivosti. Podľa mňa je momentálny stav divoký západ, kde sa človeku môže stať pri troche smoly čokolvek. Viditeľné peniaze privedú monotónnosť do našich životov. Ale presne to dnešný svet potrebuje – predvídateľnosť, nikde žiadne prekvapenia na úrovni primárneho fyzického života – vo fyzickom živote totiž ide o holý život. Vzrušenie a dobrodružstvo budeme hľadať na iných úrovniach života, ktoré sa nám vďaka technológiám otvárajú. Môj deň bude o 50 rokov vyzerať tak, že sa ráno zobudím, naraňajkujem, pokecám s partnerkou a vnorím sa do virtuálnej reality kde budem zažívať veci od výmyslu sveta, ktoré nadizajnujú ľudia ktorí sa tým budú živiť. Bude mi jedno ak v jednom z tých svetov zomriem, pretože to bude iba znamenať že precitnem na fyzickej úrovni a budem sa môcť vnoriť do ďalšieho sveta. Na primárnej fyzickej úrovni jednoducho musí kovbojka prestať, pretože je to príliš bolestivé a nepredvídateľné. Ďalšiemu zrýchleniu vývoja brániace. To k tým zamestnancom a dôchodcom, rozdiel vo svete pred a po zavedení viditeľných peňazí bude, že sa bude dať do posledného centu vypočítať, nakoľko si štát môže dovoliť zvýšenie. Keď budú všetky peniaze v jednom systéme bude to hračka.
      Podľa mňa sa peniaze do 100rokov ukážu ako nepotrebné – vďaka automatizácii bude toľko statkov, že nikto sa nebude musieť obmedzovať. Kuvikanie nad neudržatelnosťou dôchodkového systému je iba prílišná bojazlivosť. Nič také sa nestane, bude základné ľudské právo dostať minimálnu úroveň základného príjmu potrebnú na život. Mindset budem podporovať šedú ekonomiku je jedným z príčin, vďaka ktorým sa roztáča to kolečko – štát žiada vysoké dane => neplatím nič => štát žiada ešte vyššie dane. Neni náhodou riešením roztočiť to kolečko opačne – platím férové dane => štát má vyšší výber => platím ešte menšie dane? Ak by boli peniaze transparentné, štát férový tak tento problém by rýchlo zmizol.

 4. Za starých dobrých časů soukromí zahrnovalo i to, že např. banka ctila bankovní tajemství a kromě majitele účtu nikomu nic nebylo do toho, kolik kde mám majetku. Samozřejmě musí existovat veřejné věci jako katastr nemovitostí nebo obchodní rejstřík. Opouštím to tu, dělá se mi z vaší představy budoucnosti zle.

  1. Na toto nemám čo napísať. Snáď len toľko že do mojich peňazí Vás ostatných nič je mantra na ktorej bol vybudovaný kapitalizmus. Je ale zásadne mylná. To, ako zarábate a míňate i svoje súkromné peniaze nie je Vaša súkromná vec. Zásadne to totiž ovplyvňuje celé prostredie.

   Uvidíme o 50 rokov, či sa naplní moja vízia alebo Vaša. Aj keď ste vlastne žiadnu neprezentovali.

 5. Nejsou jen peníze – můžete mít nemovitý majetek nebo vlastnit akcie, autorská práva, příjmy z patentů nebo jinou rentu či být tichým společníkem …

  1. Áno samozrejme. Systém by musel obsahovať aj kompletné registre majetkov či napríklad rent alebo cenných papierov. Mal by to byť taký centrálny zúčtovací systém spoločnosti. Čo by bolo v ňom by platilo. Dosť veľa energie som venoval vymýšľaniu ako napríklad do toho celého zapojiť blockchain, aby nikto nemohol o x rokov prísť a rozporovať nejakú transakciu v systéme. Zatiaľ sa mi to hromadí v hlave, až to bude usadené napíšem o tom článok. Ak sa zapíšete na odber newslettra, budete informovaný medzi prvými.

 6. Snažím se to představit, děkuji za inspiraci, vychází mi z toho jen peklo a nic jiného. Soukromí je bezpečí, tak jako vám nikdo nekouká do hlavy, do pošty, do ledničky, neměl by vám koukat ani do peněženky. Všichni co jsou dnes odstrkováni a napadáni kýmkoliv by byli odstrkováni a napadáni víc. Veřejná morálka je lynč, když se rozjede, tak se nezastaví. Spoléháte na to že se udrží demokracie, ale když se neudrží bude konec. Vláda vás zotročí.

  Lidé kupují pornografii, platí za prostituci, podporují různé legální aktivity i když se k nim veřejně nehlásí, mlsají, čtou zakázanou literaturu (víte že existuje?), kupují dárky, podnikají (to vyžaduje tajemství)… o to všechno je připravíte.

  Lidé by se ochránili, zřídili by alternativní platební systémy.

  Jste snílek a tenhle váš sen je peklo.

  1. Chápem Vašu pointu, že neviditeľnosť peňazí predstavuje akýsi únikový ventil, ktorý keby nebol, mohlo by to celé buchnúť.
   To, čo sa ja snažím prezentovať je, že pravdepodobne začínajú byť tradičné princípy na ktorých je postavená spoločnosť ďaľšie dlhotrvajúce fungovanie ohrozujúce.
   Koľko peňazí dnes treba, aby ste si zariadili špičkové biologické laboratórium? Upraviť a vypustiť vírus COVID-u je záležitosť možno pár miliónov dolárov.
   Svet riadený princípmi transparentnosti by mal mechanizmy ako sa s takýmito hrozbami vysporiadať.
   Navyše ako rastú technologické možnosti, tak napríklad prostitúcia v reálnom svete stratí svoje čaro. Budú existovať oveľa intenzívnejšie zážitky vo virtuálnych svetoch.
   Snažím sa povedať, že tie ventily, ktoré by VP ľuďom odobrali, im čoskoro dajú technológie v oveľa vyššej kvalite.

 7. Kolektivizácia zabalená do kvetnatých fráz. Akýkoľvek štátny úradník ma zničí jedným kliknutím, pretože ma odstaví od peňazí. K dokonalosti už chýba len zákaz hotovosti, ale to si súdruh dobre uvedomujete. Však? Aj samotný fakt, že závisť mrzkej, tupej, nevzdelanej luzy je hnacím motorom ich existencie. Keď trpák večne ožratý jak grécke lodstvo vidí ako dobre zaraba chirurg, bude sa dožadovať zníženia platu lekára, pretože on si ani za rok nezarobí toľko, ako lekár za mesiac.
  Nebolo by teda lepšie peniaze rovno zrušiť a viesť spoločnosť princípom všeobecnej lásky a úcty? (to bol sarkazmus). Štát mi aktuálne berie 2/3 príjmu. Ekonomickí mumáci, čo v živote nezarobili ani cent, ale žili iba z utrácania peňazí daňových poplatníkov ešte majú tú morbidnu drzosť hovoriť o potrebe zvyšovania daní. Vy svojím návrhom v podstate legitimizujete diktatúru a presadzujete 100% zdanenie

  1. Áno, je pravda, že ak by pokus zaviesť takéto niečo nebol robený dostatočne rozumne, viedlo by to k takej akumulácii moci že by to pravdepodobne skončilo katastrofou. Preto je veľmi dôležité ak sa to náhodou bude niekedy robiť, dávať si extrémny pozor na to, ako to bude urobené. Prvá vec čo ma v tejto súvislosti napadá, že takýto systém by musel byť prvý bankový systém, ktorý by musel mať istenie blockchainom. Akonáhle sa nejaká transakcia vykoná je zaradená do blockchainu, ktorý je hneď rozkopírovaný na tisíce ďalších počítačov, ktoré kontrolujú že blockchainové záznamy sa odo dňa nula nezmenili. Čo sa týka chuti úradníkov zdaňovať, tak si myslím, že tým že by boli aj oni pod transparentnosťou, dali by sa vylúčiť motívy typu: zavedieme daň na všetky Volkswageny, pretože Kia nám dala úplatok. Dnes ma podobné názory na zdaňovanie ako Vy väčšina rozumných ľudí – je to zrejmé aj z tejto diskusie. Ak legitimizujem diktatúru, tak je to diktatúra transparentnosti ergo systém, ktorý je priehľadný až na kosť a tým pádom existujú mechanizmy ako z neho vytlačiť veci, ktoré budú považované za nežiadúce, pretože budú viditeľné už v zárodku. Ak bude v spoločnosti jeden zdroj pravdy na ktorý sa kedykoľvek bude môcť ktokoľvek obrátiť, potom už napríklad nejaké zlepšenia v napríklad v systéme kolektívneho rozhodovania budú hračkou.

 8. Hrozne ma zaujala Vaša myšlienka. Myslím si, že keď sa nič nespraví a budeme aj naďalej pokračovať s týmto systémom tak nás to dovedie do záhuby alebo k totálnej strate súkromia tak či tak a pravdepodobne v ešte horšej miere. Smerujeme do budúcnosti kedy bude všetko riadené obrovskými korporáciami ktoré nerobia veci pre spoločnosť ale pre seba. Ako povedalo veľa ľudí je to príliš vysoká cena pre jednotlivca ale taktiež nezbitná ak chceme rovnosť a ako spoločnosť sa v tomto štádiu posunúť. Nemáme aspoň zatiaľ iné alternatívy pri ktorých by sme nemuseli začať od jednotlivcov. Je nesmierne dôležité, že niekto aktívne hľadá a skúma tieto alternatívy, lebo iba tak dokážeme niečo zmeniť.
  Ďakujeme.

  Povedal by som, že autor tohto videa, tu rieši podobné problémy.
  https://www.youtube.com/watch?v=Fzhkwyoe5vI

 9. Dnes ma napadla taka analogia s tou tvojou “hovadinkou”. Odabstrahujme detail ze saty zohrievaju – povedat, ze ked budu vsetky penazne toky volne pristupne je to iste ako povedat, ze ak budeme chodit vsetci nahi, tak zmizne obezita, lebo ved budeme vsetci chciet vyzerat dobre. Mozno ta analogia znie na prvy pohlad absurdne, ale je to rovnaka absurdita ako to, ze viditelne peniaze zamedzia terorizmu.

   1. Na to aby si bol tlsty sa nemusis prezierat, staci ti byt dlhodobo v relativne miernom kalorickom nadbytku (+20%). Tych 20% moze byt pre niekoho tvojich rozmerov normalny prijem, ale tebe to sposobi, ze za rok-dva priberies 20 kilov.

    Ina analogia – open source malo spasit svet, lebo ved kazdy vidi kod tak to bude bezchybne. Realita – kvalita open source software-u je katastrofalna, kod zaujima len malokoho. Rovnako ako mna nikdy nebude zaujimat co robi sused so svojimi peniazmi, tak sa nebudem hrabat v kode kvoli kazdej hovadine, ktora nefunguje.

    1. Ty sa nebudes hrabat. Ked ale peniaze budu otvorene, tak milion inych ludi sa hrabat bude, zvlast ked budu citit nejake zneuzitie.
     Ak sa navyse urobi take opatrenie – ze navrhni ako statu usetrit peniaze a dostanes 1% z usetrenych nakladov, tak ludska vynaliezavost exploduje. Budeme mat postavene nemocnice a dialnicu rychlejsie ako v Cine a s naozaj minimalnymi nakladmi

     1. Hrabat sa budu najma kriminalnici – budu vediet od koho sa najlepsie kradne a zavistlivi ludia – u nas 3/4 naroda. Budeme tu mat samych kolaborantov, ako za druhej svetovej ked sa nemci nestacili cudovat s akou oblubou na Slovensku sused bonzuje suseda.

 10. Rozdiel bude v tom, ze ti kriminalnici budu nahi. Nebudu moct fungovat smejdi, pretoze ak Ta niekto nespravodlivo obtiahne, tak proste bude zakon ze peniaze sa vyroluju spat. Co bude mozne pretoze nepojdu schovat.
  Toto co popisujes ze ludia sa budu udavat ako na beziacom pase by bolo rozpustene v relativne dlhom case. Najskor by v systeme boli iba ti co nemaju co skryvat a postupne by rastla znacka ze kto je viditelny, ten sa chova netoxicky svojimi peniazmi k zvysku spolocnosti.
  Po nejakych 20rokoch by toto odoznelo a ludia by proste prestali robit blbosti, lebo by vedeli ze vzdy sa to odhali. Po dlhsej dobe by sa do systemu pozeralo len vynimocne, a bolo by to povazovane za narusenie bontonu.

  1. Peniaze nie su jedina vec, ktora sa da ukradnut. A okrem toho, smejdi budu fungovat v alternativnom systeme, ci to budu kocky zlata alebo nieco ine. Aj za sociku boli bony pre vyvolenych.

   1. Ano a preto ked nejaky smejd bude chciet obtiahnut nejakeho dochodcu, tak dochodca ho k sebe pusti iba vtedy, ked bude vediet ze moze platit viditelnymi peniazmi. Pretoze vtedy ma garanciu potencionalneho rollbacku. A to je hlavna biznis pointa toho mojho usilia o vytvorenie alternativneho viditelneho penazneho systemu

     1. Ano, ale ked bude raz nadobudnutie v systeme viditelnych penazi, tak ten clovek co dostal zaplatene tie peniaze proste neschova. A tym padom sa daju vyrolovat. Okrem toho bude stacit oskenovat QR kod napriklad na pocitaci a uvidis celu historiu toho kto to kedy a za kolko kupil

   1. Pelerina aj hranaty ch** maju kupene byty bez hypoteky na ktore nemali sancu zarobit. Vsetci to vieme. Este aj ich volici to vedia. A po zavadeni tvojho systemu to budeme vediet este lepsie a uz ich nikto nebude volit, ze?

 11. Proste moralny standard sa neuprosne zdviha. Viditelne peniaze to turbo akceleruju. To co sa dialo za komunistov, bolo nemozne za Meciara, to co sa dialo za Meciara je nemozne za Fica. To co sa dialo za Fica sa teraz sice vracia, je to ale vynimka ktora potvrdzuje pravidlo. Aspon dufam

  1. Vypatlani Rusi vyslovene odmietli demokraciu (Gorbi). Ziadne zlepsenie sa tam nechysta. U nas podla najnovsieho prieskumu by uz kapitan, hranaty ch** a pelerina nemali tesnu parlamentnu vacsinu, ale velmi pohodlnu vacsinu. Este nemaju ustavnu, ale su na ceste tam. V spojenych statoch valcuje Trump, v Taliansku demonstruju fasisti, v Nemecku silneju fasisti a komunisti. Kedysi si to mohol risknut a emigrovat na zapad za lepsim zivotom. Teraz neviem ani kam emigrovat, vsade je to rovnaky bordel. Asi zijes v inom svete nez ja.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *